Przepisy
Rozmiar czcionki
- BEZPIECZNA JAZDA QUADEM Jazda quadem może być przyjemnością. Z tego typu pojazdów mogą korzystać podczas letniego wypoczynku osoby, które ukończyły 14 lat. Do bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z tych pojazdów potrzebne są jednak odpowiednie uprawnienia, doświadczenie oraz umiejętności.
- WYPOCZYNEK NA ROWERZE - AKTYWNIE I BEZPIECZNIE – PODSTAWOWE ZASADY Ładna pogoda i słoneczne dni zachęcają miłośników jednośladów do korzystania z rowerów. Niektórzy uwielbiają długie wycieczki rowerowe, inni wolą krótsze dystanse, jeszcze innym rower służy na co dzień jako podstawowy środek transportu. W miarę poprawy pogody należy spodziewać się coraz większej liczby cyklistów. Pamiętajmy jednak, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się tym pojazdem należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.
- ROWERZYSTA NA DRODZE - PODSTAWOWE ZASADY Rower to najpopularniejszy środek transportu. Jest ekonomiczny i ekologiczny. Aby bezpieczeństwo było zachowane w każdym aspekcie należy pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z dróg przez rowerzystów, a także wzajemnej życzliwości wszystkich uczestników ruchu drogowego.
- BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE - WYBRANE ZMIANY W PRZEPISACH RUCHU DROGOWEGO OD 1.06.2021 R. 1 czerwca 2021 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 463), która wprowadza przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach, ujednolica dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, a także obliguje kierujących pojazdami do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.
- Ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego! Przed nami ważne zmiany w obowiązujących przepisach ruchu drogowego. W maju i czerwcu br. wejdą w życie dwie nowelizacje ustawy Prawo o ruchu drogowym, które m.in. uregulują prawnie kwestię hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego, a także istotnie zmienią zasady pierwszeństwa pieszych poruszających się w obrębie przejść dla pieszych. Przedstawiamy najważniejsze z wprowadzanych zmian, aby każdy uczestnik ruchu drogowego mógł się z nimi odpowiednio wcześnie zapoznać. Pamiętajmy, że nieznajomość przepisów nie zwalnia z konieczności stosowania się do nich.
- ZMIANY W USTAWIE PRAWO O RUCHU DROGOWYM 6 grudnia 2019 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego – tzw. jazdy na suwak, wprowadzone ustawą z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 2202).
- ZMIANY W PRZEPISACH DOTYCZĄCYCH KONTROLI DROGOWEJ. PRZEPISY OBOWIĄZUJĄCE OD 7 LISTOPADA 2019 ROKU W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.
- Przewożenie dzieci w fotelikach W 2015 roku zmieniły się przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach. Niektóre wymagania zostały zaostrzone, a część z nich uległa złagodzeniu.
- BEZPIECZNY ROWERZYSTA Rower to najpopularniejszy pojazd na świecie. Jest ekonomiczny, ekologiczny i...bardzo modny. Nic więc dziwnego, że liczba jego zwolenników stale rośnie. Ci najbardziej niecierpliwi już pojawiają się na swoich dwóch kółkach na ulicach miast. W mniejszych miejscowościach, gdy tylko warunki pogodowe na to pozwalają, rower jest w użytkowaniu przez cały rok. W miarę poprawy pogody należy spodziewać się coraz większej liczby rowerzystów. Pamiętajmy jednak, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się tym pojazdem należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego
- Ważne informacje dla kierowców – zmieniają się przepisy ruchu drogowego Kolscy policjanci przypominają, że od 1 października 2018 r. zmieniły się przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, dotyczące pojazdów zarejestrowanych w Polsce oraz ich kontroli. Kierowcy od poniedziałku nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC pojazdu