Profilaktyka czyli akcje i działania

Bezpieczne Ferie 2016

Data publikacji 14.01.2016

b.ferieW województwie wielkopolskim ferie zimowe potrwają od 18 do 29 stycznia 2016 r. W tym okresie kolska Policja przeprowadzi działania „FERIE 2016”, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wypoczynku zimowego, a także ograniczenie zjawisk patologicznych występujących wśród najmłodszych.

Czas zimowego odpoczynku to także okres wielu zagrożeń. Drogi w kraju są zatłoczone, gdyż dużo osób wyjeżdża samochodem na wypoczynek. Z uwagi na zimową aurę, nawierzchnia nie zawsze jest bezpieczna. Często śnieg i lód stwarzają dodatkowe zagrożenie podczas jazdy pojazdem. Pamiętajmy o bezpiecznej jeździe na wypoczynek. Niech także powroty z urlopów będą rozważne i ostrożne. Jeśli dziecko wyjeżdża na ferie przede wszystkim należy sprawdzić czy organizator:

a) posiada zezwolenie na organizowanie zimowiska w oferowanym miejscu,

b) posiada informację dotyczącą warunków zakwaterowania i pobytu dzieci - program zimowiska, adres, telefony, co ułatwi ewentualny zarówno wcześniejszy kontakt z organizatorami wypoczynku, jak i w razie potrzeby z wypoczywającym dzieckiem,

c) zapewnia opiekę medyczną,

d) opiekunowie na zimowisku posiadają przygotowanie zawodowe do tej pracy,

e) zapewnia na czas przejazdu właściwą opiekę nad dziećmi:
(na 15 dzieci powinien przypadać jeden opiekun)

f) gwarantuje firmę przewozową która:
- posiada zezwolenie na wykonywanie krajowego przewozu osób,
- posiada tabor zastępczy na wypadek awarii,
- jej kierowcy posiadają świadectwa kwalifikacji i prawo jazdy kat. D lub D1,
- pojazd wyznaczony do przewozu ma aktualne badania techniczne, ubezpieczenie OC oraz inne np. NW. Organizator może na własny koszt dokonać badań pojazdu tuż przed wyjazdem /może wówczas zwiększyć koszt wyjazdu o ok.2-5 zł/,
- autobus ma na wyposażeniu 2 gaśnice, umieszczone w miejscu łatwo dostępnym, apteczkę, trójkąt odblaskowy,
- przewóz wykonuje własnym taborem czy zatrudni podwykonawcę, który musi spełniać warunki wymagane przez firmę z którą zawarta jest umowa o przewóz,

  • autobus wyznaczony do przewozu zapewnia każdemu jedno miejsce siedzące /np. autobus mający 44 miejsca siedzące i 11 stojących może przewozić tylko 44 osoby/,
  • przewidziane są postoje - zaleca się w czasie podróży postoje 15 minutowe co 3-4 godziny na parkingach.

Organizator wyjazdu lub opiekunowie dzieci na kilka dni przed planowanym wyjazdem mogą zawiadomić najbliższą jednostkę Policji o terminie i czasie wyjazdu autokaru. Policjanci sprawdzą dokumenty autobusu i kierowcy oraz zbadają stan trzeźwości kierującego. Przy przejazdach PKP zasady sprawowania opieki nad dziećmi są takie same jak przy przejazdach autokarowych.

Dziecko w czasie pobytu na zimowisku powinno czuć się swobodnie i bezpiecznie. Aby zapewnić mu te warunki, należy wyposażyć je w:
- telefon lub kartę telefoniczną, ułatwiającą kontakt z rodzicami czy opiekunami,
- informację z danymi dziecka oraz adresem i numerem telefonu zimowiska.
Wyposażenie dzieci w wartościowe przedmioty, np.: telefony komórkowe, odtwarzacze MP3, złotą biżuterię, markową odzież i buty oraz znaczne sumy pieniędzy może narazić je na kradzież lub rozbój.

Aby dziecko umiało zadbać o własne bezpieczeństwo, należy nauczyć je podstawowych zasad zachowania się w czasie zimowiska, zwracając uwagę na:

1. obowiązek przestrzegania regulaminu zimowiska,

2. ograniczenie zaufania w kontaktach z osobami przypadkowo poznanymi,

3. odmawianie poczęstunku np. słodyczy czy napojów, oferowanych przez osoby nieznajome,

4. zakaz oddalania się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna,

5. odmawianie zaproszeń do odwiedzin u osób nieznajomych /nawet zamieszkałych w tym samym hotelu, pensjonacie/,

6. zakaz palenia tytoniu i spożywania napojów alkoholowych,

7. zachowanie szczególnej ostrożności przy przechodzeniu przez jezdnię,

8. zachowanie szczególnej ostrożności podczas zabaw:

- zakazie rzucania śnieżkami w pieszych, samochody lub okna,
- zakazie zjeżdżania na sankach lub nartach wprost na szlaki komunikacyjne /ulice, torowiska/,
- korzystanie tylko z lodowisk specjalnie przygotowanych do zabaw,
- bezwzględnie należy zakazać wchodzenia, na zamarznięte, rzeki, stawy, czy baseny.

9. W przypadku posiadania drogich przedmiotów lub znacznej ilości pieniędzy nie należy ich okazywać w sposób demonstracyjny /może to sprowokować zainteresowanie się nimi złodzieja/.

10. W razie potrzeby, np. w przypadku zabłądzenia, o drogę lub kierunek najlepiej pytać policjanta lub inną osobę zaufaną, np. żołnierza, strażnika miejskiego lub osobę z odpowiednim oznaczeniem np. przewodnika turystycznego.


Korzystając z zimowej aury pamiętajmy, aby zabawa na śniegu i lodzie zawsze przebiegała bezpiecznie. Górka przy ruchliwej ulicy to nie stok narciarski i saneczkowy, a cienki lód na jeziorze to nie lodowisko na łyżwiarskie akrobacje. Zwróćmy uwagę gdzie nasze dzieci bawią się podczas ferii zimowych.

Spotykając się z rówieśnikami poza szkołą, młodzieży zdarza się eksperymentować z różnego rodzaju używkami. Alkohol, narkotyki i dopalacze, mogą być jedną z atrakcji na spędzenie czasu w ferie. Takie inicjacje ze środkami psychomanipulacyjnymi często mogę się zakończyć narażeniem życia i zdrowia naszych dzieci. Sprawdzajmy gdzie, z kim i co robi nasze dziecko poza domem. Niech używki nie będą „sezonową przygodą” naszego dziecka, która może za sobą ponieść wiele konsekwencji – zarówno prawnych jak i zdrowotnych.

Jeśli dziecko spędza dużo czasu przed komputerem w tym wolnym czasie, bądźmy uważni jak z niego korzysta. Internet to wspaniały wynalazek, ale nieodpowiednio używany może być ogromnym zagrożeniem i miejscem popełniania przestępstw. Na dziecko czeka mnóstwo zagrożeń w sieci i tylko szczególna uwaga rodziców może ustrzec najmłodszych przed nieszczęściem.

Wakacyjny czas to również okres nawiązywania nowych znajomości. Pamiętajmy, że w tym okresie uaktywniają się różnego rodzaju osoby, które wykorzystują ufność młodych ludzi i werbują ich do grup przestępczych.

Pamiętajmy, aby okres ferii zimowych był dla nas wszystkich okresem niezapomnianych wspomnień, a nie dramatu i zagrożeń. Zadbajmy, aby nasze dzieci miło i spokojnie spędziły ten zimowy okres. Rozsądek i zwiększona uwaga na otoczenie może ustrzec dzieci i młodzież przed zagrożeniami jakie mogą napotkać w okresie wolnym od obowiązków w szkole. Niech odpoczynek na śniegu kojarzy się nam wszystkim z szaloną, ale i rozważną zabawą, a wspomnienia z tego czasu będą tylko pozytywne.

Życzymy udanych i bezpiecznych ferii !!!

Powrót na górę strony