Policyjne działania Bezpieczne Ferie Zimowe 2015
Mimo, że ferie zimowe dla uczniów z wielkopolskich szkół zaczynają się za miesiąc, to już 19-go stycznia rusza policyjna akcja „ Bezpieczne Ferie Zimowe 2015” na drogach powiatu kolskiego. Podczas działań, które potrwają do 1-go marca, mundurowi mając na uwadze konieczność zapewnienia dzieciom i młodzieży bezpieczeństwa, będą kontrolowali miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, autokary wiozące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek, a także będą zdecydowanie reagowali na wykroczenia w ruchu drogowym.
Policjanci w całym kraju w okresie od 19 stycznia do 01 marca przeprowadzą działania pt. „Bezpieczne Ferie Zimowe 2015”. W tym czasie mundurowi będą kontrolować autokary wiozące dzieci na wypoczynek oraz miejsca zorganizowanego wypoczynku.
Z doświadczeń z lat ubiegłych wynika, że okresie ferii zimowych powoduje zwiększony ruch pojazdów na wielkopolskich drogach, zwłaszcza tych prowadzących do kurortów górskich oraz innych miejsc zimowego wypoczynku. W tym czasie następuje również wzrost liczby popełnianych przestępstw oraz wykroczeń w ruchu drogowym. W związku z powyższym funkcjonariusze pełniący służbę na drogach będą stanowczo reagować na wszelkie nieprawidłowości ujawnione podczas licznych kontroli drogowych. Policjanci szczegółowo będą także sprawdzać m. in. stan trzeźwości kierujących, stan techniczny aut, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz fotelików ochronnych dla dzieci, sposób przewożenia bagaży oraz czy kierujący pojazdem włączył światła mijania.
Poradnik:
Przed wyjazdem w podróż sprawdźmy stan techniczny samochodu. Wizyta w stacji diagnostycznej nie zajmie dużo czasu, a naprawienie ewentualnych drobnych usterek pozwoli bezpiecznie dojechać do miejsca wypoczynku. Zaplanujmy trasę przejazdu z uwzględnieniem przerw na odpoczynek, sprawdźmy aktualne informacje o remontach i budowach na wyznaczonej trasie.
Koniecznie sprawdźmy ważność ubezpieczenia OC, wymagane wyposażenie oraz stan koła zapasowego, dopasujmy fotelik do sylwetki dziecka. Jeśli znajdziemy na to wszystko czas, unikniemy w podróży przykrych niespodzianek. Przed wyjazdem w trasę dobrze wypocznijmy.
Nie wszystkie dzieci jednak wyjadą z miasta. Część pozostanie w miejscu zamieszkania. Z pewnością wiele z nich skorzysta z lodowisk, torów saneczkowych, czy innych form zorganizowanego wypoczynku. Niestety niektóre z dzieci nie bacząc na swoje bezpieczeństwo będą wchodzić na zamarznięte rzeki i jeziora. O tym, jak może zakończyć się takie brawurowe zachowanie, nikogo nie trzeba przekonywać.
- Rozmawiajmy z dzieckiem, dziecko świadome to dziecko bezpieczne!
- Uczulmy dziecko na zagrożenie związane z osobami nowo poznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne.
- Ostrzeżmy dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, alkohol, pamiętając, że ferie sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi.
- Przypomnijmy dzieciom o tym, że nie wolno ryzykować zjeżdżania z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg czy rzek i jezior.
- Nie bądźmy lekkomyślni, nie organizujmy kuligu polegającego na doczepianiu sanek do samochodu lub traktora.
- Zadbajmy o to, by dziecko nosiło elementy odblaskowe.
- Przypomnijmy dziecku podstawowe zasady drogowe obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię czy poruszania się wzdłuż ruchliwej drogi.
- Wytłumaczmy dzieciom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci bawiące się w okolicy ulicy, zamarzniętym jeziorze, rzece.
Rady dla najmłodszych:
- Do zjeżdżania i ślizgania wybieraj tylko miejsca do tego przeznaczone, usytuowane z dala od ulicy, stawów i rzek.
- Nigdy nie ślizgaj się po zamarzniętej rzece, jeziorze - nie wiesz jak gruba jest warstwa lodu.
- Nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał. Gdyby lód zaczął pękać, połóż się na nim, w celu rozłożenia ciężaru ciała. W przypadku, gdy lód się załamie:
- nie wpadaj w panikę,
- nie wykonuj zbędnych ruchów,
- działaj szybko i zdecydowanie,
- złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą,
- staraj się wypełznąć na lód,
- trzymaj się mocno podanego lub rzuconego sprzętu.
- zawsze informuj rodziców i opiekunów o trasie dojścia i powrotu z miejsca spędzania wolnego czasu.
- Pamiętaj, że dzięki elementom odblaskowym będziesz lepiej widoczny dla uczestników ruchu drogowego i bardziej bezpieczniejszy.
POMOCY SZUKAJ POD NUMERAMI TELEFONóW ALARMOWYCH
997 - Policja
998 - Państwowa Straż Pożarna
999 - Pogotowie Ratunkowe
112 - numer alarmowy z telefonu komórkowego