Profilaktyka czyli akcje i działania

DO CZEGO PROWADZI MOWA NIENAWIŚCI. PROFILAKTYKA POŁĄCZONA Z CIEKAWĄ LEKCJĄ HISTORII

Data publikacji 25.04.2024

W poniedziałek 22 kwietnia br. uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu uczestniczyli w zajęciach dotyczących szeroko rozumianej mowy nienawiści oraz skutków i następstw, jakie niesie ona za sobą. Dzięki uprzejmości Pana Kierownika Bartłomieja Grzanki zajęcia odbyły się na terenie muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Mowa nienawiści to zjawisko, które wymierzone jest w grupy ludzi lub jednostki z zamiarem poniżenia, obrażenia, dyskryminacji lub wywołania przemocy. Może ono obejmować rasizm, ksenofobię, homofobię, seksizm, nietolerancję religijną i inne formy uprzedzeń.

Mowa nienawiści może być wyrażana w różnych formach, w tym w mowie, piśmie, działaniach czy też w treściach medialnych. Może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak napięcia społeczne, akty przemocy, czy nawet ludobójstwo.

Dlatego policjanci z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii kolskiej komendy wspólnie z pracownikami muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem zorganizowali dla uczniów klasy mundurowej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu ciekawą lekcję historii połączoną z działaniami profilaktyczno-edukacyjnymi. Celem tych działań było uświadomienie młodym ludziom jak wielkim zagrożeniem jest nienawiść do drugiego człowieka oraz podniesienie świadomości uczestników spotkania w zakresie wzajemnej tolerancji oraz szacunku do innych.

Spotkanie rozpoczęło się w muzeum gdzie Pani Marzena Marciniak przybliżyła historię powstania byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach poświęconych mechanizmom ludobójstwa, które przygotowała Pani Małgorzata Grzanka. Na koniec wspólnie z Panią Marzeną Marciniak uczestnicy zwiedzili teren poobozowy w Lesie Rzuchowskim poznając historię pierwszego na ziemiach okupowanej Polski niemieckiego obozu zagłady.

Taka forma zajęć przygotowanych dla młodzieży pozwala spojrzeć na konsekwencje mowy nienawiści w kontekście wydarzeń z przeszłości. Uczniowie mogą zobaczyć, jak uprzedzenia i nietolerancja prowadziły do konfliktów, wojen i ludobójstw. Historia tak bliska mieszkańcom naszego powiatu uczy jak uniknąć błędów przeszłości i jak budować tolerancyjne społeczeństwo. Zrozumienie, jak mowa nienawiści przyczyniała się do przeszłych tragedii, może pomóc w zapobieganiu ich nawrotu w przyszłości.

Powrót na górę strony