Profilaktyka czyli akcje i działania

Narkotyki i dopalacze zabijają-hasło przewodnie spotkań z młodzieżą

Data publikacji 16.10.2019

Funkcjonariusz z kolskiej komendy Policji oraz przedstawicielka Inspekcji Sanitarnej z Koła spotkali się z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole. Głównym tematem rozmów były zagrożenia płynące z eksperymentowania ze środkami odurzającymi i substancjami niewiadomego pochodzenia, popularnie nazywanymi dopalaczami. Do katalogu profilaktycznych narzędzi, prowadzący spotkanie włączyli poruszający spot filmowy "Szkoda Ciebie na takie patoklimaty", który ma pokazać młodym ludziom konsekwencje zażywania środków odurzających.

Spotkanie odbyło się w środę 16 października br. w ramach kampanii o charakterze edukacyjno-profilaktycznym pn. „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Na temat uzależnień związanych z sięganiem po substancje psychoaktywne, z młodzieżą rozmawiali policjant z Zespołu ds. Nieletnich i Patologi st. asp. Mariusz Rumiejowski i przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Kole, Beata Biskupska.

Funkcjonariusz przybliżył młodzieży zagadnienia związane z realnymi zagrożeniami podczas zażywania substancji psychoaktywnych, a także opowiedział o rodzajach dopalaczy i narkotyków. Zwrócił uwagę młodzieży w jaki sposób odbywa się ich dystrybucja. Ponadto poruszył temat odpowiedzialności karnej osób nieletnich w przypadku posiadania czy też udzielania substancji psychoaktywnych. Poinformował młodych ludzi, by w przypadku podejrzenia, że ma się do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków czy dopalaczy, natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić odpowiednie instytucje.

Pracownik Inspekcji Sanitarnej podkreśliła, że sięganie po tego typu nielegalne środki wiąże się nie tylko z konsekwencjami prawnymi, ale i poważnym ryzykiem dla zdrowia i życia. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany i stale modyfikowany. Nigdy nie wiadomo jak ludzki organizm zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej.

 

Powrót na górę strony