Profilaktyka czyli akcje i działania

Z nauczycielami o narkotykach

Data publikacji 29.11.2018

Dopalacze to poważne zagrożenie dla wszystkich, a w szczególności dla najmłodszych. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Dlatego też kolscy policjanci wykorzystując walizkę demonstracyjną przeprowadzili zajęcia dla nauczycieli pokazujące problematykę narkotykową oraz możliwości udzielenia pomocy i wsparcia tym osobom, które tego potrzebują. Do działań dołączyli się pracownicy inspekcji sanitarnej w Kole.

Niebezpieczeństwo zażywania tzw. dopalaczy wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm. Sprzedawane w postaci tabletek, proszków, mieszanin ziół, w postaci suszu, kadzidełek, naklejek tzw. „tatuaży”, opakowane w kolorowe, atrakcyjnie prezentujące papierki, nadające im „niewinny” wygląd.

W ramach działań profilaktyczno-edukacyjnych, mających na celu poniesienie świadomości w zakresie problematyki narkotykowej, policjant kolskiej jednostki i przedstawiciel inspekcji sanitarnej 27 listopada spotkali się z kadrą pedagogiczną w Zespole Szkół Technicznych w Kole. Pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole, Beata Biskupska omówiła rodzaje środków odurzających oraz sposoby ich działania. Wyjaśniła także na co należy zwrócić uwagę, by rozpoznać poszczególne substancje. Poruszyła również temat zagrożeń płynących z zażywania tzw. dopalaczy oraz omówiła negatywne konsekwencje, przede wszystkim zdrowotne i społeczne zażywania substancji psychoaktywnych.

Funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kole zademonstrował przedmioty będące na wyposażeniu walizki narkotykowej. Piłeczki, breloki, baterie, kolorowe pudełka to przedmioty, które młodzi ludzie mogą posiadać w domu lub w szkole, a które wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji środków odurzających. Policjant omówił również temat konsekwencji prawnych związanych z przestępczością narkotykową oraz przedstawił algorytm działania w przypadku ujawnienia narkotyków w szkole. Podkreślono rolę szkoły, nauczyciela i rodzica w przypadku dostrzeżenia, że dziecko eksperymentuje lub jest uzależnione od narkotyków.

 

Powrót na górę strony