Aktualności

OSZUŚCI W NATARCIU

Data publikacji 04.11.2022

Nagroda w loterii „Bitcoin”, zagrożenie utratą środków znajdujących się na koncie bankowym to tylko dwa przykłady oszustw jakie odnotowaliśmy w minionym tygodniu. Po raz kolejny przypominamy, aby podczas internetowych transakcji zachowywać szczególną ostrożność i nie przekazywać danych umożliwiających dostęp do swoich kont bankowych czy kart płatniczych.

Internetowi oszuści nie odpuszczają. Coraz to nowsze metody oszustw oraz łatwowierność ofiar i chęć dorobienia się „łatwej” gotówki powodują, że tracimy swoje oszczędności. Tak się stało w przypadku mieszkanki gm. Kłodawa, która otrzymała telefon od osoby podającej się za konsultanta banku. Dzwoniący mężczyzna tak zmanipulował kobietę, że ta uwierzyła w legendę o tym, iż zgromadzone przez nią na koncie bankowym środki są zagrożone i trzeba je przelać na inne konto. Kobieta straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Kilkanaście tysięcy złotych stracił mężczyzna, który uwierzył w wygraną na loterii „Bitcoin”. Tym razem mieszkaniec powiatu kolskiego zainstalował aplikację dzięki, której możliwy był zdalny dostęp do jego komputera po czym sam patrzył jak są zaciągane na niego kolejne kredyty. Dzwoniąca kobieta uzasadniła zaciągnięcie kredytu potrzebą uwierzytelnienia jego konta w celu przelewu wygranej. Niestety ta sytuacja nie dała do myślenia mężczyźnie, który stracił kilkanaście tysięcy złotych.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie przy korzystaniu z Internetu. Chrońmy swoje dane - nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart, w żadnym wypadku nie skanujmy i nie wysyłajmy zeskanowanych dokumentów takich jak na przykład dowód osobisty. Nie przekazujmy też żadnych poufnych informacji przez telefon. Nie klikajmy na podane linki i nie instalujmy w ten sposób aplikacji, aby nie narazić się na utratę oszczędności życia. Zanim przekażemy komuś kod blik zastanówmy się czy naprawdę go potrzebuje i skontaktujmy się z tą osobą telefonicznie. Być może w ten sposób unikniemy utraty pieniędzy. Nie podejmujmy żadnych decyzji w pośpiechu i zawsze zastanówmy się czy warto inwestować oszczędności życia w Internecie.

Powrót na górę strony