Aktualności

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - POLICJANCI APELUJĄ O OSTROŻNOŚĆ!

Data publikacji 26.10.2022

Tegoroczna policyjna akcja ,,Znicz 2022” potrwa od 28 października do 2 listopada. W tym czasie policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy wybiorą się w podróż, aby odwiedzić groby swoich najbliższych. Mundurowych nie zabraknie także przy cmentarzach, gdzie w razie konieczności będą kierowali ruchem.

Wszystkich Świętych to okres szczególny. Dla wielu to setki kilometrów do przejechania, aby złożyć znicz na mogile swoich bliskich. Wzmożony ruch na polskich drogach, a tym samym wzmożone kontrole policjantów, rozpoczną się już w najbliższy piątek, czyli 28 października i potrwają do 2  listopada. Funkcjonariusze będą jak zawsze sprawdzać czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, stosują się do obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących.

Do służby na drogach, w szczególności w rejon cmentarzy, skierowane zostaną patrole ruchu drogowego oraz prewencji jednak bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych, dlatego przypominamy kilka prostych zasad, które należy przestrzegać aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:

  • Wybierając się samochodem w odwiedziny na groby najbliższych należy mądrze zaplanować swoją podróż – tak, aby nie pokonywać całego, czasem kilkuset kilometrowego dystansu naraz, tylko rozłożyć go na kilka etapów. Przed wyruszeniem w drogę trzeba odpowiednio przygotować swój samochód do jazdy: sprawdzić, czy wszystkie światła są sprawne, czy płyny w silniku są uzupełnione, czy opony są odpowiednio napompowane, czy mamy wszystkie dokumenty. Podróżując samochodem, należy pamiętać o fotelikach dla dzieci oraz zapięciu pasów bezpieczeństwa .
  • Wyjeżdżając w odwiedziny pomyślmy, również o odpowiednim zabezpieczeniu własnych mieszkań. W tym przypadku można poprosić o przysługę zaufanego sąsiada lub znajomego rodziny.
  • W autach, którymi przemieszczamy się w okolice cmentarzy nie zostawiajmy żadnych cennych przedmiotów. Mogą stać się one łatwym łupem dla złodziei. Jeśli jednak musimy wziąć jakąś wartościową rzecz należy ją schować w bagażniku pojazdu, w schowkach lub ukryć w taki sposób, aby nie zwracała uwagi przechodniów.
  • Zatłoczone środki komunikacji, duże skupiska ludzi na cmentarzach dają ogromne możliwości działania kieszonkowcom dlategoz, wracajmy uwagę na nasze torby i portfele, zabierajmy tylko tyle gotówki ile zamierzamy wydać, płacąc za towar nie pokazujmy zawartości portfela.

W powiecie kolskim, wzorem lat ubiegłych, 1 listopada w rejonie cmentarza parafialnego przy ulicy Poniatowskiego w Kole oraz przy cmentarzu w Kłodawie nastąpi zmiana organizacji ruchu.

Plan zmiany organizacji ruchu pojazdów w rejonie cmentarza w Kole przy ul. Poniatowskiego.

Plan zmiany organizacji ruchu pojazdów w rejonie cmentarza w Kłodawie przy ul. Cichej.

Apelujemy do wszystkich kierowców, aby pod żadnym pozorem nie wsiadali za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu, a do pasażerów, by nie pozwolili, by wiózł ich nietrzeźwy kierujący! Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami. Nasze nieodpowiedzialne zachowanie, pośpiech czy rozkojarzenie w połączeniu z coraz gorszą aurą może stać się przyczyną wielu niebezpiecznych zdarzeń, które w konsekwencji zaważą na czyimś zdrowiu lub życiu.

Powrót na górę strony