Aktualności

ABY DROGA DO SZKOŁY BYŁA BEZPIECZNA

Data publikacji 30.08.2022

Zbliża się koniec okresu wakacyjnego. Niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny. Jak co roku przed szkołami pojawią się policyjne patrole. Policjanci pionu prewencji i ruchu drogowego będą pełnić wzmożoną służbę w rejonach szkół dbając o bezpieczeństwo najmłodszych na drodze oraz w szkole informując ich o czyhających na nich zagrożeniach.

Kolscy policjanci, jak co roku w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, będą sprawować szczególny nadzór nad ruchem, głównie w rejonie placówek edukacyjnych. Najmłodszym będą pomagać przejść bezpiecznie na drugą stronę ulicy, tłumacząc, jak odpowiednio zachowywać się na drodze. Ponadto będą nadzorować przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i pieszych i rowerzystów.

Podczas spotkań w szkołach, funkcjonariusze będą informować dzieci i młodzież o zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drogach. Spotkania z policjantami są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest również doświadczenie funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych, a nawet wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie ich szkoły. Spotkania są także okazją do przekazania dzieciom różnego rodzaju materiałów profilaktycznych, takich jak choćby ulotki informacyjne czy też elementy odblaskowe.

Jednocześnie przypominamy, że również na rodzicach ciąży obowiązek edukacyjny. Warto wykorzystać wolne chwile do wspólnych spacerów. Podczas tych przechadzek rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że nie zawsze najkrótsza droga jest tą najbezpieczniejszą. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dzieciom dobry przykład. Przechodźmy więc przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle. Najczęściej do wypadków drogowych z udziałem dzieci dochodzi w pobliżu miejsca zamieszkania. Kiedy dzieci rozpoznają okolicę, budynki, znajome twarze stają się mniej ostrożne i tym bardziej narażone na niebezpieczeństwo. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na to, by osobiście czuwać nad bezpieczeństwem dziecka przez cały czas, postarajmy się zapewnić opiekę sąsiadów, czy kogoś z rodziny. Zwróćmy uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbajmy, by nasza pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia, dzieci są mniej uważne i bardziej rozkojarzone a tym samym bardziej narażone na niebezpieczeństwo.

Apelujemy do rodziców, którzy zawożą dzieci do szkoły samochodami, aby zawsze pamiętali o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej. W przypadku pozostawienia dziecka na drodze publicznej bez opieki, rodzic lub osoba odpowiedzialna za dziecko popełnia wykroczenie. Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych. Przypominamy, że każda osoba poruszająca się po zmroku poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do ich noszenia.

Powrót na górę strony