PROFILAKTYCZNE PODSUMOWANIE TYGODNIA
Na początku lipca 2021 roku funkcjonariusze Zespołu ds. Patologii i Nieletnich kolskiej komendy wspólnie z dzielnicowymi oraz strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Kole uczestniczyli w spotkaniach profilaktycznych z najmłodszymi mieszkańcami miasta Koła spędzającymi wakacje w miejscu zamieszkania. Policjanci udali się również do nieco starszych mieszkańców gm. Kościelec, z którymi omówili czyhające na nich we współczesnym świecie zagrożenia.
Wzorem lat ubiegłych, policjanci w mijającym tygodniu odwiedzili dzieci spędzające wakacje na zajęciach organizowanych w Szkole Podstawowej nr 5 w Kole oraz w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole. Policjanci zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą. Funkcjonariusze podkreślali, by korzystać tylko z akwenów strzeżonych oraz kąpać się wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Szczegółowo omówili jak należy postąpić w przypadku, gdy ktoś potrzebuje pomocy w wodzie. Nie zabrakło również informacji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Strażacy omówili zagrożenia pożarowe i inne niebezpieczne sytuacje, jakie mogą mieć miejsce w domu, a także sposoby zapobiegania takim zdarzeniom. Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych była prezentacja wozu strażackiego oraz sprzętu, w który wyposażeni są strażacy.
Na zaproszenie Klubu Seniora Kalina przy Urzędzie Gminy w Kościelcu policjanci przeprowadzili pogadankę profilaktyczną z seniorami mieszkającymi na terenie gminy Kościelec. St.asp. Mariusz Rumiejowski rozmawiał z uczestnikami spotkania na temat bezpieczeństwa w różnych codziennych sytuacjach. Na podstawie przykładów z naszego powiatu, mundurowy omówił najczęściej występujące zagrożenia, z jakimi spotykają się osoby starsze. Funkcjonariusz informował zebranych jak postępować, aby nie paść ofiarą przestępców. Omawiając nowe sposoby działania oszustów, przestrzegał przed przekazywaniem pieniędzy obcym oraz wpuszczaniem nieznajomych do swoich domów.
Podczas spotkania, policjant ostrzegał, że w przypadku odebrania telefonu z żądaniem pieniędzy od „policjantów”, „synów”, „córek”, czy „wnuków” konieczne jest skontaktowanie się z lokalną Policją i prawdziwym członkiem rodziny, zanim przekaże się komukolwiek swoje oszczędności. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.