Porady prewencyjne na akcji profilaktycznej "Uliczni pedagodzy"
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Kole zorganizowali po raz kolejny dla dzieci akcję profilaktyczną pod nazwą „Uliczni pedagodzy”. Nie mogło zabraknąć na niej naszych policjantów, którzy wykorzystali nadarzającą się okazję, aby porozmawiać z dziećmi o ich bezpieczeństwie w okresie wakacyjnym.
Lipiec jest miesiącem, w którym dzielnicowi i policjanci Wydziału Prewencji kolskiej jednostki prowadzą intensywne działania profilaktyczne dbając o bezpieczeństwo wypoczywających. Organizowane pikniki, półkolonie są doskonałą okazją do przekazania ważnych rad i wskazówek, aby wakacje upłynęły przyjemnie, a przede wszystkim bezpiecznie. 13 lipca br. funkcjonariusz w ramach zainicjowanej przez MSWiA ogólnopolskiej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo" spotkał się z uczestnikami wakacyjnej akcji „Uliczni pedagodzy” zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Profilaktyki i Pomocy Rodzinie. Policjant Zespołu ds. Nieletnich i Patologii promował wśród dzieci i młodzieży zasady bezpiecznych zachowań, m.in. podczas wypoczynku letniego. Funkcjonariusz przypomniał reguły prawidłowego korzystania z dróg publicznych przez najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Podkreślił jak ważną rolę odgrywają elementy odblaskowe, które dla bezpieczeństwa warto zakładać nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale także w miejscach niedostatecznie oświetlonych. Asp. Mariusz Rumiejowski mówił również o bezpieczeństwie podczas zabaw na świeżym powietrzu, a także jak należy zachować się, gdy zaczepi dziecko obca osoba lub nieznajomy zapuka do mieszkania.
Policjant przestrzegał również przed kąpielą bez nadzoru osoby dorosłej, a także organizowaniem zabaw w niebezpiecznych miejscach. Ważnym elementem spotkania było przypomnienie najmłodszym numerów alarmowych. Ponadto mundurowy opowiedział o pracy policjantów, prezentując wyposażenie i pojazd służbowy – co wzbudziło największe zainteresowanie maluchów.
Podczas spotkania policjant rozdał dzieciom elementy odblaskowe i ulotki informacyjne, które nakłaniają m.in. do korzystania ze strzeżonych kąpielisk, stosowania się do obowiązujących na nich znaków oraz sposobu postępowania w przypadku potrzeby udzielenia pomocy osobie tonącej.