Bezpieczeństwo w Wielkanoc
Okres Świąt Wielkanocnych jest czasem szczególnym. Warto być świadomym, że wiążą się z nim również pewne zagrożenia. Taka świadomość pomoże zapobiegać zdarzeniom, które narażają na szwank nasze bezpieczeństwo oraz mienie. Wydaje się słuszną stara medyczna maksyma mówiąca, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
W okresie świątecznym dochodzi do dużej migracji ludności – odbywają się spotkania w gronie rodzinnym oraz uroczystości kościelne. Ponadto przedświąteczny czas to również bardzo intensywna działalność handlowa. Jak pokazuje praktyka policyjna jest to okres, który może charakteryzować się wzrostem liczby popełnianych przestępstw i wykroczeń. Dlatego Policja w tych dniach podejmuje wzmożone działania ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie przestępstw popełnianych w miejscach działalności handlowej, w rejonach placówek bankowych, na dworcach i w środkach masowej komunikacji. Pamiętajmy jednak, iż nasza osobista przezorność jest najlepszą skuteczną metodą zabezpieczenia. W tym względzie nadal pozostaje aktualne powiedzenie, że okazja czyni złodzieja.
W dniach poprzedzających święta możemy spodziewać się znacznie większej liczby policyjnych patroli. Funkcjonariusze stanowczo będą reagować na wszelkie przejawy łamania praworządności, w tym wybryki chuligańskie związane z niewłaściwie realizowaną tradycją tzw. „lanego poniedziałku”, polegające na przykład na wlewaniu wody do środków komunikacji publicznej. Na osoby popełniające wykroczenia, policjanci będą nakładali mandaty karne lub kierowali wnioski o ukaranie do sądu.
Nasilone będą również kontrole pojazdów, szczególnie w miejscach uznanych za niebezpieczne w ruchu drogowym. Sprawdzany będzie stan trzeźwości kierujących. Wzmożony będzie również nadzór nad prawidłowością postępowania pieszych użytkowników dróg.
Policja apeluje o właściwe zabezpieczenie mienia. Wyjeżdżając na święta poinformujmy o tym sąsiadów, prosząc o zainteresowanie się naszym mieszkaniem lub domem. Zwracajmy uwagę na obce osoby, które bez powodu przebywają w rejonie domów bądź mieszkań, które pozostały bez nadzoru. O wszelkich niepokojących spostrzeżeniach, zawsze powiadamiajmy Policję, dzwoniąc pod numery 997 lub 112.