Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trzynastu nietrzeźwych kierujących w dwa dni

Data publikacji 27.05.2016

W ciągu 48 godzin policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole zatrzymali na drogach powiatu kolskiego 13 nietrzeźwych kierowców. Większość zatrzymanych uczestników ruchu drogowego stanowili pijani rowerzyści. Niechlubny rekordzista posiadał ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

stantrzezwosci2W ciągu 48 godzin policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole zatrzymali na drogach powiatu kolskiego 13 nietrzeźwych kierowców. Większość zatrzymanych uczestników ruchu drogowego stanowili pijani rowerzyści. Niechlubny rekordzista posiadał ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Mundurowi zatrzymują kierowców na tzw. „podwójnym gazie” codziennie, jednakże w dniach 25-26 maja liczba nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego była rekordowa. Funkcjonariusze zatrzymali na terenie powiatu kolskiego czterech pijanych kierujących osobowymi autami oraz dziewięciu nietrzeźwych rowerzystów.

Wśród zatrzymanych nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego, zdecydowana większość kierowała pojazdami mając w organizmie ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. W sześciu przypadkach urządzenie do badania stanu trzeźwości wykazywało ponad 1,5 promila, a rekordzistą okazał się rowerzysta z gm. Babiak, który posiadał ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu  alkoholu?

Jeśli podczas kontroli policyjnej  urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy  art. 87§1 kodeksu wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości  do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia  na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości:

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości grożą następujące konsekwencje prawne:

- grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad 1 mln złotych.

- zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

- Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

- Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł. 

- Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.

Kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu:

Kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości stanowi wykroczenie. Gdy kierujemy rowerem i w czasie kontroli wynik badania wyniesie od 0,1 do 0,25 mg/dm³ lub  0,2 do 0,5 promila  mamy do czynienia z art. 87§2  kodeksu wykroczeń. Kodeks wykroczeń przewiduje za ten czyn karę aresztu od 5 do 14 dni, lub grzywnę od 20 do 5000 zł. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.

Jeżeli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu większe niż 0,25 mg/ dm³ lub 0,5 promila mamy do czynienia z art. 87§1a. Za ten czyn kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu od 5 do 30 dni lub grzywnę od 50 do 5 000 złotych. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.

W sytuacji gdy zasądzony zostanie zakaz prowadzenia rowerów, a rowerzysta wbrew orzeczonemu zakazowi będzie poruszał się rowerem,  to niezależnie od tego czy będzie jechał trzeźwy, czy pijany – grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności w oparciu o art. 244 kodeksu karnego.

Powrót na górę strony