Bezpieczne ferie
Już ostatnie dni nauki, od przyszłego tygodnia dzieci i młodzież powiatu kolskiego rozpoczynają ferie. Zimowa przerwa w nauce niesie ze sobą także pewne zagrożenia. Jak co roku policjanci ostrzegają i przypominają kilka podstawowych zasad, które zarówno dzieciom jak i dorosłym mogą pomóc w bezpiecznym spędzeniu tego wolnego czasu.
Zimowa przerwa w szkole to czas na który wszyscy czekają z utęsknieniem. Odpoczynek od codzienności zajęć szkolnych, nauki i koncentracji nie może uśpić naszej czujności związanej z bezpieczeństwem.
Jak co roku Policjanci ostrzegają i przypominają co robić aby uchronić się od pewnych niebezpieczeństw związanych tym okresem. Apele i informacje kierujemy do dzieci, młodzieży ale także do rodziców, którzy do znudzenia powinny przypominać swoim pociechom o bezpiecznych zachowaniach.
ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
- Na łyżwach jeździmy tylko na zorganizowanych i nadzorowanych lodowiskach. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych.
- Pamiętajmy! lód może się załamać pod ciężarem człowieka - to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.
- Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, nurty rzek, ujścia kanałów, ujścia ścieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.
- Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego.
- Zimą należy być szczególnie ostrożnym - spadające sople lodu, zaśnieżone i oblodzone chodniki mogą stać się przyczyną wypadku.
- W przypadku załamania lodu zagrożenie stanowi również bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się na powierzchnię lodu. W takim przypadku wzywaj pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.
- Zwracaj uwagę na innych - ktoś może potrzebować Twojej pomocy.
DLA ZOSTAJ¡CYCH W DOMACH
Nie wszyscy dorośli mogą pozwolić sobie na urlop w okresie kiedy dzieci mają zimową przerwę w nauce. Aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z samotnym przebywaniem dzieci w domach musimy ich do tego przygotować:
- Podczas nieobecności rodziców w domu nikomu nie należy otwierać drzwi (nawet znajomym, a także innym dzieciom);
- Kategorycznie zabraniaj ujawniania miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów. Oraz chwalenia się innym, co "fajnego" jest w domu;
- Bezwzględnie zakazuj dzieciom przyjmowania od obcych jakichkolwiek prezentów, słodyczy, napojów;
- Pod żadnym pozorem nie wolno wsiadać do pojazdów kierowanych przez obcych, oddalania się z nieznajomymi. Należy zrobić wszystko, aby dziecko było nieufne wobec obcych;
- Dziecko bawiące się na podwórku nie może mieć kluczy powieszonych na szyi.
- Uczyń wszystko, aby zabawy dzieci były bezpieczne. Ucz ich rozwagi, zwłaszcza przy zimowych zabawach, każdy rodzic sam powinien być przewidujący;
- Dziecko powinno poinformować gdzie idzie, z kim i kiedy wróci;
- Dowiedzcie się, z kim ono przebywa podczas zabawy poza domem (wypytajcie o koleżanki, kolegów - co robią, gdzie mieszkają, czy mają w domu telefon);
- Dziecko trzeba traktować poważnie, nie bagatelizować jego problemów. Codziennie powinno się znaleźć czas na rozmowę z nim.
PODRóŻ ŚRODKAMI KOMUNIKACJI ORAZ WŁASNYM SAMOCHODEM
Mimo wielu prowadzonych w środkach komunikacji działań policyjnych na każdym dworcu, przystanku, w pociągu czy autobusie lub tramwaju zdarzają się kradzieże kieszonkowe i bagażu. Kieszonkowcy tylko czekają na naszą nieuwagę. Szczególnie niebezpieczne są okresy wzmożonego ruchu podróżnych np. wyjazdy na ferie.
Dlatego, by nie ułatwić im działania każdy podróżny musi przestrzegać podstawowych zasad, których kilka przypominamy:
- Posiadane przy sobie dokumenty zawsze muszą być schowane w wewnętrznych kieszeniach ubrania, a pieniądze rozdzielone na kilka części i umieszczone w różnych miejscach. Dobrze jest jednak pozostawić parę drobnych monet w kieszeniach zewnętrznych - na bilety lub małe wydatki.
- Szczególną ostrożność należy zachować podczas wsiadania i wysiadania ze środków komunikacji, wtedy bowiem podróżny narażony jest najbardziej na kradzież bagażu, portfela lub innych wartościowych przedmiotów.
- Wsiadając do pustego autobusu, pociągu lub innego środka komunikacji zajmować należy miejsce blisko kierowcy, drużyny konduktorskiej, ewentualnie w gronie pasażerów wzbudzających zaufanie (np. rodziny z dziećmi, osoby starsze).
- Zajmując miejsce posiadany bagaż należy pozostawiać w zasięgu ręki, z możliwością jego stałej obserwacji. Szczególną uwagę należy na niego zwracać podczas ruchu podróżnych na stacjach i przystankach.
- W podróży nigdy też nie powinno się spać, zwłaszcza gdy jedziemy sami a w pobliżu nie ma osób zaufanych. W nocy, jeśli to możliwe przedział pociągu powinien być zamknięty.
- Bilety i rzeczy podręczne niezbędne w podróży należy trzymać przy sobie - uniknie się wtedy pokazywania zawartości bagażu podczas przeszukiwania jego wnętrza za nimi.
- Podróż własnym samochodem należy odpowiednio wcześnie zaplanować. Starać się podróżować w dzień, unikać postojów w miejscach odosobnionych.
- Sprawdźmy dokładnie stan techniczny naszego samochodu: ogrzewanie, hamulce itp. wyjazd w góry to obligatoryjnie zimowe opony i łańcuchy na koła.
Jeżeli dzieci będą wyjeżdżały na zorganizowany wypoczynek, a przejazd odbędzie się np. autokarem można odpowiednio wcześniej skontaktować się z dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Kole tel. 063 2618200 lub Wydziałem Ruchu Drogowego tel. 063 2618261 i poprosić o sprawdzenie pojazdu oraz kierowcy.