Bezczelne oszustwo na starszej kobiecie.
W dniu wczorajszym funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Kłodawie otrzymali zgłoszenie o oszustwie. Okazało się, że mieszkanka Kłodawy straciła swoje oszczędności ponieważ podła ofiarą oszustwa metodą „na wnuczka”.
W dniu wczorajszym funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Kłodawie otrzymali zgłoszenie o oszustwie. Okazało się, że mieszkanka Kłodawy straciła swoje oszczędności ponieważ podła ofiarą oszustwa metodą „na wnuczka”.
25 września w Kłodawie do 81-letniej mieszkanki miasta zadzwonił telefon. Dzwoniący mężczyzna podał się za syna kobiety i poprosił o pieniądze. Oszust poinformował kobietę, że miał wypadek samochodowy i potrzebuje znaczną sumę pieniędzy, gdyż w przeciwnym razie pójdzie do więzienia. Następnie do mieszkania 81-latki przyszedł mężczyzna podający się za przyjaciela syna, który zobowiązał się do przekazania pieniędzy. Kobieta uwierzyła i przekazała mężczyźnie swoje oszczędności w kwocie 21 000 złotych. Oszukana kobieta poinformowała o całym zdarzeniu swoją córkę, która następnie zawiadomiła o przestępstwie Policję. W chwili obecnej Komisariat Policji w Kłodawie prowadzi czynności zmierzające do ustalenia sprawcy oszustwa.
Policja kolejny raz apeluje o rozwagę i ostrożność przy kontaktach z nieznajomymi osobami.
Metoda „na wnuczka” charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary mówiąc, że jest np. jej wnukiem, synem,...
Tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Oszuści, to nie tylko mężczyźni! Pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja w sklepie, okazyjny zakup mieszkania), lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, porwanie, choroba), zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową.
Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary lub wykonanie przelewu na konto bankowe albo nawet wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta. W większości przypadków oszust podsyła „zaufaną osobę”, mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście, ale za chwilę przyjedzie po nie jakiś znajomy. Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.
Pamiętaj!
1.Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
2.Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
3.Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
4.Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
5.Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję(nr tel. 997 lub112).