By majówka była bezpieczna - Porady prewencyjne - KPP Koło

Porady prewencyjne

By majówka była bezpieczna

Data publikacji 30.04.2015

gwiazdakoloOkres „długiego weekendu” może charakteryzować się  wzrostem liczby popełnianych przestępstw i wykroczeń. Dotyczy to zwłaszcza niektórych kategorii przestępstw takich jak kradzieże kieszonkowe i kradzieże z włamaniem. Dlatego też pragniemy przypomnieć podstawowe zasady, które szczególnie w tych dniach powinny być przestrzegane i stosowane.

W okresie bezpośrednio poprzedzającym pierwszy majowy weekend więcej osób stara się zrobić zakupy poprzedzające ten krótki wypoczynek lub zaplanowane wyjazdy z domu.

Dlatego też wybierając się na zakupy pamiętaj:

·         parkując samochód na parkingu przed sklepem nie pozostawiaj w nim dokumentów, saszetki z pieniędzmi, cennych przedmiotów, które wabią złodzieja,

·         zachowaj szczególną ostrożność w zatłoczonych miejscach,

·         pilnuj swojej torebki i portfela,

·         nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach,

·         nie noś portfela i dokumentów w tylnej kieszeni spodni,

·         płacąc za poczynione zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela,

·         pieniądze, czeki, karty płatnicze oraz klucze noś w dobrze zabezpieczonym miejscu,

·         zwracaj uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie bądź w środkach komunikacji publicznej.

Pamiętaj! Kieszonkowiec to osoba, która niczym nie wyróżnia się w tłumie i nie wygląda na przestępcę!

Jeżeli wyjeżdżasz, pamiętaj o tym, żeby dokładnie pozamykać okna i drzwi wejściowe do mieszkania bądź domu. Dobrze jest powiadomić zaufanych sąsiadów o wyjeździe i czasie trwania twojej nieobecności oraz poprosić ich o zabieranie włożonych w drzwi ulotek – świadczą one o nieobecności domowników. Pamiętaj również o obowiązku upewnienia się, że wszystkie urządzenia elektryczne, wodne i gazowe są odpowiednio zabezpieczone.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, w tym okresie, wszystkich użytkowników dróg wielkopolscy policjanci apelują, aby przed wyjazdem w trasę sprawdzić stan techniczny pojazdu i usunąć nawet najdrobniejsze usterki. Za kierownicę siadajmy wypoczęci. Dostosujmy prędkość jazdy do panujących warunków na drodze. Uwzględnijmy również warunki pogodowe.

Kierowco pamiętaj! Nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu!