Aby wakacje były bezpieczne .... - Porady prewencyjne - KPP Koło

Porady prewencyjne

Aby wakacje były bezpieczne ....

Data publikacji 25.06.2014

wakacje121012Nadchodzą w końcu długo oczekiwane, upalne dni. Uczniowie już za kilka dni rozpoczną wakacje, przed dorosłymi perspektywa letniego wypoczynku, czas wycieczek, podróży i relaksu. Aby wakacje minęły w niczym niezakłóconej, przyjemnej atmosferze warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.    

Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego powiatu to główne zadanie kolskich policjantów, które realizowane jest przez cały rok. Nie wszystko zależy jednak od funkcjonariuszy, bezpieczeństwo zależy niejednokrotnie od samych mieszkańców. Dlatego przed pełnią sezonu wakacyjnego warto przypomnieć sobie kilka praktycznych porad i wskazówek, które pomogą bezpiecznie spędzić wolny czas!  

W PODRóŻY :

1) Przed planowanym wyjazdem odpowiednio wcześnie sprawdź stan techniczny swojego samochodu, zwłaszcza działanie hamulców i świateł pojazdu oraz stan ogumienia; nie zapominaj o uzupełnieniu braków w apteczce samochodowej!

2) Podróż rozpoczynaj zawsze wypoczęty. Trasę jazdy odpowiednio zaplanuj, wliczając w nią miejsca odpoczynku, najlepiej na tzw. „bezpiecznych parkingach". Jeżeli musisz dotrzeć w określone miejsce w określonym czasie wyjedź wcześniej, przewidując sytuacje na drodze mogące opóźnić jazdę. Unikniesz w ten sposób zbędnego pośpiechu i zdenerwowania, mogącego mieć wpływ na Twoją ocenę sytuacji na drodze.

3) Jeżeli jednak stało się coś, co znacząco opóźnia Twą jazdę - nie spiesz się! Pamiętaj, ze lepiej dojechać nieco później ale za to bezpiecznie.

4) Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa i dbaj, aby podróżujący z Tobą także je zapinali. Dzieci przewozimy wyłącznie w przystosowanych do tego celu fotelikach.

5) Nigdy nie spożywaj alkoholu w żadnej postaci, jeżeli planujesz jazdę jako kierujący. Pamiętaj że upały wpływają na Twoją tolerancję na alkohol. Nietrzeźwi kierowcy przeważnie czynią krzywdę innym.

6) Podróżując koleją lub autobusem miej pieczę nad swoimi bagażami i rzeczami osobistymi. Nie przyjmuj poczęstunku od nieznajomych w żadnej postaci, zwłaszcza alkoholu. Bardzo często zdarza się, że z pozoru sympatyczny towarzysz podróży tylko czeka, aby uśpić Twą czujność i okraść Cię.

7) Stale obserwuj najmłodszych uczestników wycieczki - dziecko pozostawione choćby na chwilę bez opieki narażone jest na wiele niebezpieczeństw.

8) Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na kolonie, obóz lub wycieczkę autokarem zgłoś ten fakt Policji - policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu oraz kondycję kierowcy, a z dzieckiem wcześniej przeprowadź rozmowę w celu zwiększenia jego wiadomości o niebezpieczeństwach oraz reakcji na nie.

NAD WOD¡ :

1) Nie kąp się po spożyciu alkoholu. Ogranicza on Twoją wyobraźnię i może stać się przyczyną nieszczęścia  wywołanego brawurą i brakiem odpowiedzialności.

2) Nie skacz na głowę do nieznanego sobie akwenu - narażasz się w ten sposób na poważne urazy kręgosłupa, a nawet śmierć. Nawet jeśli robiłeś to w ubiegłym sezonie, nie oznacza to, że po roku dno akwenu wodnego wygląda tak samo.

3) Dzieciom pozwalaj kąpać się jedynie w wyznaczonych do tego celu kąpieliskach, najlepiej pod okiem ratownika. Unikaj dzikich, niestrzeżonych kąpielisk i plaż.

4) W trakcie korzystania z jednostek pływających dbaj o to, aby mieć założony kapok. Bezwzględnie nakazuj swoim dzieciom ich noszenie, nawet wbrew ich woli.

5) Nie zabieraj na plażę żadnych wartościowych przedmiotów.

6) Wychodząc do wody trzeba pozostawić swoje rzeczy pod opieką sąsiadów, którzy w tym czasie nie odejdą od koca czy leżaka.

ZABEZPIECZ SWóJ SAMOCHóD :

1) Staraj się parkować samochód na parkingach strzeżonych. Opłata parkingowa jest zawsze tańsza niż wynosi wartość samochodu.

2) Nie pozostawiaj w widocznych miejscach w kabinie przedmiotów wartościowych, takich jak np. kamery video, aparaty fotograficzne, torebki czy telefony komórkowe. Wręcz kuszą one ewentualnego złodzieja.

3) Wyposaż, jeżeli możesz, swoje auto w dodatkowe instalacje alarmowe lub blokady, znane jedynie Tobie. Pamiętaj jednak, ze najlepszą gwarancja spokojnego snu właściciela samochodu jest odpowiednia polisa ubezpieczeniowa.

4) Nie pozostawiaj wewnątrz pojazdu dokumentów auta. Kluczyki od samochodu noś przy sobie lub zabezpiecz je w bezpiecznym miejscu.

ZABEZPIECZ MIESZKANIE :

1) Wyjeżdżając zostaw swoje mieszkanie pod opieką zaufanych sąsiadów, znajomych lub członków rodziny. Pozostaw im klucze i koniecznie kontakt do siebie (adres miejsca pobytu ewentualnie numer telefonu).

2) Nie pozostawiaj w mieszkaniu gotówki lub biżuterii. Na czas wyjazdu umieść je w banku lub przekaż zaufanym osobom.

3) Jeżeli spędzasz wakacje w domu nie wpuszczaj do środka nieznanych sobie osób, oferujących rozmaite usługi, podających się za akwizytorów lub urzędników. Wystarczy chwila nieuwagi a możesz zostać okradziony.

4) Zabezpiecz opiekę nad pozostającymi w domu osobami starszymi, nieporadnymi lub dziećmi.

5) Nie chwal się i nie rozpowiadaj wśród obcych o swoich planach wakacyjnych, związanych zwłaszcza z perspektywą dłuższego wyjazdu.

6) Jeżeli posiadasz w mieszkaniu cenne przedmioty postaraj się właściwie zabezpieczyć mieszkanie. Pamiętaj, że zdecydowana większość włamań do mieszkań i budynków to włamania przez drzwi lub okna. Wyposaż je w atestowane okucia  antywłamaniowe, kraty zewnętrzne i zamki antywłamaniowe. 

Powyższe porady wydają się wręcz oczywiste, jednak często zapominamy z nich skorzystać, co skutkuje niepotrzebnymi tragediami lub co najmniej stresem i kłopotami związanymi ze staniem się ofiarą przestępstwa.

Życzymy bezpiecznych wakacji!!!