Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narkotyki i dopalacze zabijają - prelekcja z kadrą pedagogiczną

Data publikacji 16.04.2019

Policjanci z Wydziału Prewencji kolskiej jednostki spotkali się z kadrą pedagogiczną Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kole w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Tematem przewodnim były zagadnienia związane z zażywaniem środków psychoaktywnych.

Wczoraj, 15 kwietnia br. policjanci z Koła przeprowadzili spotkanie edukacyjno – profilaktyczne w ramach kampanii pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”, której hasło przewodnie brzmi Szkoda Ciebie na takie patoklimaty! Adresatami prelekcji byli nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole. Do działań włączył się pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole, pani Beata Biskupska.

Funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kole zaprezentował spot, który jest jednym z głównych elementów kampanii, a następnie zademonstrował przedmioty będące na wyposażeniu walizki narkotykowej. Piłeczki, breloki, baterie, kolorowe pudełka to przedmioty, które młodzi ludzie mogą posiadać w domu lub w szkole, a które wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji środków odurzających. Policjant omówił również temat konsekwencji prawnych związanych z przestępczością narkotykową oraz przedstawił algorytm działania w przypadku ujawnienia narkotyków w szkole. Podkreślono rolę szkoły, nauczyciela i rodzica w przypadku dostrzeżenia, że dziecko eksperymentuje lub jest uzależnione od narkotyków.

Pani Beata Biskupska zaś omówiła rodzaje środków odurzających oraz sposoby ich działania. Wyjaśniła także na co należy zwrócić uwagę, by rozpoznać poszczególne substancje. Poruszyła również temat zagrożeń płynących z zażywania tzw. dopalaczy. Niebezpieczeństwo z ich zażywania wynika z faktu, iż skład chemiczny tych substancji nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Tego typu spotkania z kadrą pedagogiczną, rodzicami będą odbywać się systematycznie. Nie zabranie również prelekcji z młodzieżą w celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń zdrowotnych i społecznych związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków, tzw. dopalaczy.

Powrót na górę strony