Kampania społeczna "Zatrzymaj się i żyj" - Aktualności - KPP Koło

Aktualności

Kampania społeczna "Zatrzymaj się i żyj"

Data publikacji 04.08.2017

Dzisiaj na przejeździe kolejowym w Podkiejszach policjanci z kolskiej drogówki wspólnie z pracownikami PKP i Straży Ochrony Kolei wzięli udział w kampanii Społecznej Bezpieczny Przejazd „Zatrzymaj się i żyj” skierowanej do kierowców i mającej na celu poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

W piątek, 4 sierpnia br. na przejeździe kolejowym w Podkiejszach na drodze Wojewódzkiej W 270, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kole oraz funkcjonariusze z Posterunku Policji w Babiaku wspólnie z pracownikami PKP i Straży Ochrony Kolei prowadzili działania pod hasłem „Zatrzymaj się i żyj”. Kierowcom, którzy zatrzymywali się przed rogatkami, rozdawano ulotki informacyjne przypominające o zasadach bezpiecznego zachowania się w rejonie przejazdów kolejowych.

Wypadki drogowe z udziałem pociągu nie zajmują dominującej pozycji w statystyce zdarzeń na drogach, jednak charakteryzują się z reguły bardzo tragicznymi skutkami. Pociąg to masa rzędu kilkuset ton, a jego droga hamowania nawet przy niewielkich prędkościach jest kilkunastokrotnie dłuższa niż zwykłego samochodu. Wypadki na torach są przede wszystkim skutkiem niewłaściwego zachowania się kierowców samochodów. Wielu można byłoby uniknąć, gdyby górę wzięła rozwaga i wyobraźnia. Każde oddziaływanie prewencyjne może w przyszłości zaowocować adekwatną do sytuacji reakcją kierowcy i w rezultacie uniknięciem tragedii.