Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi

Data publikacji 16.10.2015

Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolność i godność ludzka. Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. 18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W działania profilaktyczne włączają się także policjanci kolskiej jednostki, którzy w urzędach i instytucjach pomocy społecznej zlokalizowanych w naszym powiecie rozpropagowali ulotki informujące o zagrożeniach oraz metodach walki z handlem ludźmi.

sygnalPrzestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolność i godność ludzka. Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. 18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W działania profilaktyczne włączają się także policjanci kolskiej jednostki, którzy w urzędach i instytucjach pomocy społecznej zlokalizowanych w naszym powiecie rozpropagowali ulotki informujące o zagrożeniach oraz metodach walki z handlem ludźmi.

Współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Już sama wiedza na ten temat i świadomość zagrożeń może pomóc uniknąć przykrych zdarzeń. Informowanie i uświadamianie społeczeństwa jest jednym z celów „Krajowego planu działań przeciwko handlowi ludźmi na lata 2013 – 2015”. 18 października przypada, organizowany pod auspicjami Unii Europejskiej Dzień Walki z Handlem Ludźmi.

W gazetach, czy w Internecie jest mnóstwo ofert pracy. Decydując się na wyjazd należy dobrze się zastanowić i sprawdzić daną propozycję. Nie należy załatwiać wszystkich formalności związanych z wyjazdem przez telefon lud drogą internetową. Warto osobiście spotkać się z pośrednikiem oferującym pracę za granicą tak, aby była ona pewna i bezpieczna dla nas.  W przeciwnym razie możemy stać się ofiarą handlu ludźmi.
Handel ludźmi jest współczesną formą niewolnictwa. Jest to proceder obecnie drugi pod względem wielkości, zaraz po handlu narkotykami, przestępczą działalnością na świecie, a pierwszą, jeśli chodzi o dynamikę rozwoju. Najczęściej mamy do czynienia z dwoma formami tego procederu. Jest to:

1. Handel ludźmi do pracy, czyli  nabór osób, ich przetrzymywanie, przewożenie lub wykorzystywanie do pracy lub świadczenia usług, w wyniku użycia siły, na drodze oszustwa lub pod przymusem, z zamiarem ich podporządkowania, uzależnienia finansowego, czy zniewolenia.

2. Handel seksem, czyli  nabór osób, ich przetrzymywanie, przewożenie lub zmuszanie do komercyjnych aktów nierządu, z użyciem siły, na drodze oszustwa lub pod przymusem, albo gdy osoby nakłaniane do udziału w tym procederze nie ukończyły 18 roku życia lub
w przypadku obu form ofiara uczestniczy w procederze w wyniku użycia siły, na drodze oszustwa lub pod przymusem.

Jakie są metody handlu ludźmi?

Wiele ofiar jest zmuszanych do prostytucji lub pracy w erotycznym przemyśle rozrywkowym. Handel ludźmi może również polegać na zmuszaniu do pracy w charakterze pomocy domowej, robotników najemnych w rolnictwie lub w przedsiębiorstwach nastawionych na wyzysk siły roboczej. Do werbowania do tego procederu kobiet, mężczyzn i żywym towarem używają siły, stosują podstęp, albo wykorzystują przymus. Stosowanie siły pociąga za sobą zadawanie gwałtu, bicie lub więzienie ofiar w celu ich podporządkowania.

Przemoc fizyczna stosowana jest przede wszystkim w początkowej fazie represjonowania, określanej mianem „okresu przystosowawczego”, przede wszystkim by złamać opór ofiary i uzyskać nad nią kontrolę. Oszustwo często polega na składaniu fałszywych ofert zatrudnienia. Na przykład kobiety lub dzieci odpowiadają na zamieszczone ogłoszenia o pracy za granicą w charakterze kelnerek, pomocy domowych lub tancerek, a po dotarciu do kraju przeznaczenia są zmuszane do prostytucji. Uważać należy szczególnie na ogłoszenia oferujące pracę atrakcyjną i dobrze płatną, a nie wymagającą kwalifikacji zawodowych.
Przymus polega na stosowaniu ostrych gróźb lub ograniczeniu swobody fizycznej ofiar. To ukartowany plan lub schemat postępowania, mający na celu utwierdzenie ofiary w przekonaniu, że nie spełnienie żądanego czynu pociągnie za sobą poważne konsekwencje. Przymus może stanowić nadużycie lub grozić nadużyciem prawa.
Ofiary handlu żywym towarem często są uwikłane w różnego rodzaju zobowiązania finansowe, związane przykładowo z kosztami transportu do kraju docelowego. Handlarze nierzadko grożą ofiarom okaleczeniem lub śmiercią, albo szantażują je bezpieczeństwem rodzin, które pozostały w ojczystym kraju. Ofiary często nie zdają sobie sprawy z tego, że narzucanie im przez handlarzy formy spłacenia długów jest niezgodne z prawem.

Chęć zarobku i podróży powoduje, że każdy z nas korzystając z oferty pracy za granicą może zostać potencjalną ofiarą wykorzystania do niewolniczej pracy lub do celów seksualnych. Handel ludźmi jest karalny, a ten kto dopuszcza się tego przestępstwa podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Powrót na górę strony