Profilaktyka czyli akcje i działania

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Data publikacji 11.12.2018

10 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. Policjanci z Koła również włączyli się w obchody tego dnia.

Obchodzony 10 grudnia Dzień Praw Człowieka został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. W dokumencie spisano postulaty, o które człowiek walczył od setek lat. Deklaracja określa, że wszyscy ludzie rodzą się równi i wolni pod względem swej godności i swoich praw. Prawa te są powszechne i przysługują każdemu człowiekowi, niezależnie od wyznania, koloru skóry, płci czy przynależności państwowej.

Tradycyjnie, policjanci z Koła włączyli się w obchody tego dnia, poprzez spotkanie z młodzieżą ponadgimnazjalną. W Zespole Szkół Technicznych w Kole mundurowi rozmawiali o dyskryminacji, prawach człowieka oraz kształtowaniu postawy ich poszanowania. Profilaktyk Komendy Powiatowej Policji w Kole asp. Mariusz Rumiejowski, poruszył również tematykę handlu ludźmi, jednocześnie zwracając uwagę na jego formy, którymi mogą być: zmuszanie do żebractwa i prostytucji, handel narządami oraz praca pod przymusem. Przestrzegał przed pochopnym podejmowaniu decyzji o zagranicznym wyjeździe w celach zarobkowych i przypominał o sprawdzeniu legalności pracy oraz działań pośrednika i pracodawcy. Policjant podkreślał, że łatwowierność w kontaktach oraz pokusa łatwego i szybkiego zarobku może nieodwracalnie odmienić życie, a propozycja interesującej, dobrze płatnej pracy może okazać się pułapką.

Powrót na górę strony