Bezpieczeństwo kręci się dalej - Aktualności - KPP Koło

Aktualności

Bezpieczeństwo kręci się dalej

Data publikacji 29.09.2017

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży było głównym tematem spotkań, jakie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole przeprowadzili z uczniami szkoły podstawowej w Chełmnie. Prelekcje oraz zajęcia praktyczne przeprowadzono w ramach działań „Kręci mnie bezpieczeństwo…przez cały rok szkolny”.

W czwartek, 28 września br. kolscy funkcjonariusze w ramach programu „Kręci mnie bezpieczeństwo...przez cały rok szkolny” zawitali do kolejnych przedszkolaków i uczniów powiatu. Pogadanki wśród maluchów były ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa wśród pieszych. Policjanci rozmawiali z dziećmi o tym, co ważne w drodze do szkoły i powrotnej do domu. Przede wszystkim zwracali uwagę na to, aby dzieci korzystały z wyznaczonych przejść dla pieszych, nigdy nie wbiegały na „zebrę”, a kiedy jest sygnalizacja świetlna, stosowały się do niej. Przypomnieli również o tym jak ważne dla bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jest używanie elementów odblaskowych po zmierzchu. Następnie w ramach zajęć praktycznych, dzieci same demonstrowały bezpieczne przechodzenie przez ulicę, co zresztą sprawiało im najwięcej radości.

Policjanci z uczniami klas starszych rozmawiali o problematyce dopalaczy oraz zagrożeniach czyhających na nich w Internecie. Funkcjonariusz omówił kwestie prawne i aspekty zdrowotne zażywania środków odurzających. Podkreślił, że dopalacze nie są wcale łagodniejszą formą narkotyków. Ich zażywanie każdorazowo zagraża zdrowiu i życiu. Ponadto mundurowi chcąc ustrzec uczniów przed próbami zażywania środków zastępczych (czyli dopalaczy) zaprezentowali krótki filmik, który ukazuje negatywne reakcje organizmu młodego człowieka na zażyty wcześniej środek odurzający. Na zakończenie tematu, asp. Mariusz Rumiejowski na podstawie ostatnich zaistniałych wydarzeń, omówił przypadki zażycia dopalaczy, hospitalizacji oraz śmiertelnych zatruć.

W kwestii cyberzagrożeń, funkcjonariusz wskazał w jaki sposób chronić siebie i swoją prywatność przed internetowymi przestępcami. Przestrzegał przed kontaktami z nieznajomymi osobami, ponieważ nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i czy to, co pisze jest prawdą. Podkreślił aby młodzież dbała o swoje bezpieczeństwo i żeby nie naruszała godności i prywatności innych użytkowników sieci. Ponadto wskazał jakie czyny mogą stanowić przestępstwo i za jakie zachowania może grozić im odpowiedzialność karna.