UWAGA NA WYSOKIE TEMPERATURY! - Aktualności - KPP Koło

Aktualności

UWAGA NA WYSOKIE TEMPERATURY!

Data publikacji 04.08.2017

W okresie podwyższonych temperatur pamiętajmy, aby nie pozostawiać dzieci, osób starszych ani zwierząt w szczelnie zamkniętych pojazdach, a także w miejscach, w których narażone byłyby one na bezpośrednie działanie słońca. Takim zachowaniem możemy narazić je na niebezpieczeństwo pogorszenia stanu zdrowia, a nawet na śmierć.

Policja przypomina, że przy obecnie panujących wysokich temperaturach powietrza należy pamiętać aby nie pozostawiać dzieci ani zwierząt nawet na chwilę w zamkniętych, rozgrzanych samochodach. Apel skierowany szczególnie do osób dorosłych, aby nie bagatelizowały tego problemu. Pozostawiony w nasłonecznionym miejscu pojazd dla każdego żywego stworzenia zamienia się w piekarnik. Miejmy również świadomość, że uchylenie okna w pozostawionym samochodzie nie wpływa znacząco na obniżenie temperatury, ponieważ wymiana powietrza, gdy samochód nie jest w ruchu, odbywa się bardzo wolno. Nie łudźmy się zatem, że jeśli zostawimy lekko uchyloną szybę, to dziecku czy zwierzakowi nic się nie stanie.

Również kierowcy powinni mieć świadomość, że obecnie panujące wysokie temperatury powietrza niekorzystnie wpływają na jazdę samochodem. Jadąc w słoneczny dzień po suchej drodze kierowca czuje się bezpieczniej. Często pozwala sobie na ryzykowną jazdę i znaczne przekraczanie prędkości. Pamiętajmy! Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta zmęczenie, obniża się koncentracja oraz wydłuża czas reakcji.  Wyruszając w podróż  kierowcy powinni pamiętać o odpowiednim chłodzeniu wnętrza samochodu. W autach wyposażonych w klimatyzację wskazane jest jej używanie w czasie jazdy, tak aby temperatura wewnątrz była kilka stopni niższa od temperatury otoczenia. W samochodach bez klimatyzacji powinno się korzystać z wentylacji lub uchylać okna. Podczas podróży powinniśmy zaplanować postoje i oczywiście zadbać o wodę do picia.

 

Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim Policję dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego 997 lub 112. Nie bójmy się zareagować. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować czyjeś życie. Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje.