Policjanci zatrzymali troje nietrzeźwych kierujących - Aktualności - KPP Koło

Aktualności

Policjanci zatrzymali troje nietrzeźwych kierujących

Data publikacji 26.07.2017

Minionej doby na drogach powiatu kolskiego policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Dwoje z nich miało ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Policja przestrzega, że za kierowanie pojazdami mechanicznymi pod działaniem alkoholu grozi do 2 lat więzienia.

W dniach 25 - 26 lipca br. w godzinach wieczorowo - nocnych mundurowi zatrzymali troje kierujących, którzy byli w stanie upojenia alkoholowego. Zaskakujący jest fakt, że dwie osoby spośród trzech amatorów "podwójnego gazu" to kobiety. 35-letnia mieszkanka gminy Osiek Mały podróżowała fiatem mając ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Kolejni nietrzeźwi kierujący to małżeństwo. Najpierw pojazd prowadził mężczyzna, następnie za kierownicę pojazdu wsiadła jego pijana żona. Fakt ten zauważyli policjanci i niezwłocznie zareagowali. Każdy z nich miał ponad 2,5 promila alkoholu. Wszyscy kierowcy stracili prawa jazdy. Teraz za popełnione przestępstwa staną przed Sądem, gdzie grozi im kara do dwóch lat więzienia.

Jeżeli jesteśmy świadkami jak nietrzeźwa osoba wsiada za kierownicę to natychmiast powiadamiajmy Policję ( nr tel. 997 lub 112) ponieważ każdy pijany kierowca niesie śmiertelne zagrożenie na drodze.

Nie bądź obojętny – Reaguj!

Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

STAN PO SPOŻYCIU ALKOHOLU
Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) to jest to stan po spożyciu alkoholu.

STAN NIETRZEŹWOŚCI

Stan nietrzeźwości w rozumieniu tego kodeksu zachodzi, gdy:
- zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
- zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.